Fogszabályozásról minden egy helyen

Sokak elképzelése szerint a fogszabályozás egy viszonyleg egyszerű dolog. Felkeressük a fogorvost , elmondjuk neki , hogy egyenes fogakat és tökéletes mosolyt szeretnénk. Felteszik a fogszabályzót és készen is vagyunk. Csakhogy ez a valóságban nem egészen így működikA fogszabályozás megkezdése előtt személyre szabott tervek készülnek hiszen mindenki foga, összetétle , dőlése ,csontozata egyedi. Azért olyan fontos a kezelés megtervezése mert az előkészítés  számos tényezőn alapul: például a fogak harapási  mintázatán és helyzetén, az arc és az állkapocs alakján, valamint a páciens milyen céllal szeretné a fogszabályozást.
fogszabáklyzás-kezdo

Sokak elképzelése szerint a fogszabályozás egy viszonyleg egyszerű dolog. Felkeressük a fogorvost , elmondjuk neki , hogy egyenes fogakat és tökéletes mosolyt szeretnénk. Felteszik a fogszabályzót és készen is vagyunk. Csakhogy ez a valóságban nem egészen így működikA fogszabályozás megkezdése előtt személyre szabott tervek készülnek hiszen mindenki foga, összetétle , dőlése ,csontozata egyedi.
Azért olyan fontos a kezelés megtervezése mert az előkészítés  számos tényezőn alapul: például a fogak harapási  mintázatán és helyzetén, az arc és az állkapocs alakján, valamint a páciens milyen céllal szeretné a fogszabályozást.

fogszabályozás1

Milyen életkorban menjünk először fogszabályozó szakorvoshoz?

Általában 7-8 éves gyer­mekkel jó, ha fogorvoshoz látogatunk, ám van olyan helyzet, amikor korábban is indokolt felkeresni a szakembert. Ilyen ok például, amikor a gyerek alsó állcsontja előrébb áll, mint a felső, illetve ha négyéves kor után is fennáll az ujjszopás. (Ha né­gy­­éves kor előtt abbahagyja a gyerek az ujjszopást, akkor az elülső nyitott harapás magától rendeződik.)

 Mikor kerül sor fogszabályozásra?

Nem csak olyankor jöhet szóba a fogszabályozás  amikor szép szabályos fogakra vágyunk. A teljesség igénye nélkül felsorolok néhány esetet, amikor a fogszabályozás jelenti a megoldást.

  •  Egy laza, mozgó fogról kiderülhet, hogy azért mozog, mert túlságosan nagy megterhelés éri harapáskor. Ez akár egy kis csiszolással is helyrehozható, ám előfordulhat, hogy fogszabályozásra lesz szükség ahhoz, hogy a fog belesimuljon a fogsorba, és ne érje aránytalanul nagy terhelés.
  • A csendben alvó bölcsességfogak kibújva összenyomhatják az addig szép rendben sorakozó fogakat. A megoldás többnyire a bölcsességfog eltávolítása és a fogsor „újrarendezése”, vagyis a fogszabályozás.
  •  Nem is olyan ritka az az eset, amikor valamelyik fog csak késő felnőttkorban bújik ki. Mivel addigra már rendeződött a fogsor, kénytelen a plusz fog valamilyen más utat találni magának. Extrém esetben a szájpadláson is kibújhat. Hihetetlen vagy sem, ezeket az elkóborolt fogakat fogszabályozással vissza lehet terelni a fogsorba!
  • Gyerekeknél az alsó állkapocs lassú fejlődését támogatja a megfelelő fogszabályozás.
  •  Traumatikus sérülések után.
  • Fogágybetegségebn szenvedő pácienseinknél bizonyos esetekben az elvándorolt fogakat visszarendezzük, és fogszabályozás után stabilizáljuk őket.

Fogszabályozás gyermekkorban

Bár a fogszabályozást szinte kortól függetlenül el lehet kezdeni, mégis a legoptimálisabb időszak erre a gyermekkor, mikor még az állcsontok növekedése még folyamatban van. Ebben az időszakban a lehető legrövidebb idő alatt, a legkevesebb kellemetlenséggel járó módon igyekszünk, a lehető legtökéletesebb eredmény elérni.
A korai fogászati szűrővizsgálat, amelyet már 2-3 éves korban célszerű elvégezni feltárhat olyan fogazati rendellenességet, amely a korai felismerésnek köszönhetően jól kezelhető és megakadályozható ebből kifolyólag későbbi elváltozások kialakulása.

A fogszabályozó készülékek kortól és a kezelés jellegétől függően különbözőek lehetnek:

  • állandó( fix) fogszabályozó készülék
  • kivehető fogszabályozó készülék
fogszabáklyzás-kezdo

 Fogszabályozsá felnőtt korban ….. miért ne ?

Sokan például azt hiszik, hogy a fogszabályozás csak fiatal korban végezhető el, és ha et valamilyen oknál fogva kiskorban elmaradt, akkor az illető már élete végéig girbe-gurba fogakkal fog élni. A tévhitekkel ellentétben természetesen, már folyamatosan fejlődő fogászati technológiáknak köszönhetően felnőtt korban is lehetőségünk van a fogszabályozásra, sőt egyre gyakrabban szánják rá magukat az emberek
Az első konzultáció alkalmával és folyamatosan a kezelés alatt részletes tájékoztatást adunk az összes fogszabályozással kapcsolatos kezelési lehetőségekről. Mindezek tudatában választhatsz az egyszerűbb esztétikai kezelésektől kezdve a komplex fogszabályozásig bezárólag természetesen az orvos javaslata alapján. 

Mennyi időt vesz igénybe a fogszabályozás?

A 6-7 éves gyerekek esetében akkor tekinthető befejezettnek egy kezelés, amikor az összes maradó, csontfog kibújt. Ebből adódóan kulcsfontosságú, hogy mikor kezdjük a kezelést. Fontos, hogy ne legyen túl korán, de túl későn sem. Gyerekek esetében egy-másfél évet jelenthet a szabályozó készülék viselése. Felnőttek esetében, vagy egyszerűbb problémáknál akár fél év, vagy egy év is elég.

Hozzászólások: