Ne félj a fogorvostól!

Légy aktív részese a gyógyulásodnak: Részt vehetsz abban, hogy pozitív élményeid legyenek a fogászaton. Olvass utána, kérdezz, beszélgess a fogorvosoddal, ismerd meg a rendelőt, és legfőképpen, légy nyitott. A félelem természetes, de te erősebb vagy nála. Lépésről lépésre, együtt leküzdhetjük!
ne_felj_a_fogorvostol

Tudjuk, hogy sokan rettegnek a fogorvosi széktől, de szeretnénk segíteni ezen a félelmen. Ha három kívánságod lenne, talán az egyiket arra pazarolnád, hogy soha többé ne kelljen fogorvoshoz menned. Megértjük és bár nem tudjuk azt teljesen eltüntetni, segítünk abban, hogy könnyebben átvészeled a fogorvosi kezeléseket.

Nézz körül előtte!

Mielőtt időpontot kérnél egy kezelésre, látogass el előtte a fogászatra. Járj körbe a rendelőben és ismerkedj meg az ott dolgozókkal. Meglátod, hogy már egy mosolygós fogadtatás milyen sokat jelenthet. Mondd el nekik őszintén, hogy félsz  a fogászati beavatkozásoktól és mennyire fontos számodra, hogy megértéssel és türelemmel álljanak hozzád. Sokan vannak hasonló cipőben, hiszen tízből hat ember fél a fogorvostól. Ha saját szemeddel látod, hogy barátságos a környezet és kedvesek az ott dolgozók, már sokkal nyugodtabban ülsz majd be a kezelésre.

Fájdalom: már nem probléma!

A fogorvosi félelem régóta létező probléma. Régen valóban fájdalmas volt egy-egy beavatkozás, de ma már a modern érzéstelenítési módszerekkel szinte észre sem veszed. Sokan mégis az injekció beadásától tartanak a legjobban. Az igazság az, hogy nem maga a tűszúrás a kellemetlen, hanem a folyadék befecskendezése, ami rövid ideig feszülést okozhat. De ne aggódj! Ma már sok módon minimalizálható ezen érzés, és ha mégis túl soknak éreznéd, mindig választhatod az altatásban vagy bódításban végzett kezeléseket.

Mik a leggyakoribb félelmek? És hogyan győzheted le őket?

Nem vagy egyedül a fogorvosi félelmeddel. Számos ember tart az ismeretlentől, az esetleges fájdalomtól vagy épp a kezelések hangjaitól. De nézzük meg, mik ezek a félelmek és hogyan kezelheted őket!

  1. A kezelések hangjai: Sokak számára a fúró hangja okoz rettegést. De ha belegondolsz, ma már olyan fejlett technológiákat használnak a fogászatban, hogy a korábbiakhoz képest sokkal csendesebbek és kevésbé ijesztőek a gépek. Plusz, sok rendelőben van lehetőség zenét hallgatni a kezelés alatt, ami eltereli a figyelmedet.
  2. Az idő érzékelése: Azt gondolod, hogy órákig tart egy kezelés? Valójában sok fogászati beavatkozás csupán pár percet vesz igénybe. Ha mégis hosszabbnak éreznéd, próbálj meg zenehallgatással, meditációval vagy légzéstechnikákkal elterelni a figyelmedet.
  3. A korábbi negatív élmények: Egy rossz élmény sokáig kísérthet. De ne felejtsd el, a technológia és a módszerek folyamatosan fejlődnek. Ami 10 évvel ezelőtt történt, az ma már teljesen máshogy néz ki.

Gondolkozz pozitívan

Sok minden a fejedben dől el. Ha már stresszesen érkezel, akkor a kezelés is sokkal kellemetlenebbnek tűnhet. Próbálj meg relaxálni az időpontod előtt. Menj el jógázni, sétálj egyet a parkban vagy merülj el egy jó könyvben. Ha kikapcsolt fejjel érkezel, sokkal könnyebben veszed majd az akadályokat. Próbálj meg pontosan érkezni, hogy ne kelljen sokáig várakoznod a rendelőben.

Ne csak akkor menj, ha fáj!

Az ajánlások szerint legalább évente egyszer látogass el a fogorvoshoz, még ha semmi panaszod nincs. Ha rendszeresen ellenőriztetted magad, sok problémát még azelőtt felfedezhetnek, mielőtt azok komolyabbá válnának. A legjobb érzés, ha csak pár percet töltesz a fogorvosi székben, és jó híreket kapsz. Ha többször tapasztalod meg ezt a pozitív élményt, sokkal nyugodtabban lépsz majd be a rendelő ajtaján legközelebb.

Légy aktív részese a gyógyulásodnak: Részt vehetsz abban, hogy pozitív élményeid legyenek a fogászaton. Olvass utána, kérdezz, beszélgess a fogorvosoddal, ismerd meg a rendelőt, és legfőképpen, légy nyitott. A félelem természetes, de te erősebb vagy nála. Lépésről lépésre, együtt leküzdhetjük!

Hozzászólások: