A fogínybetegségek vagy fogágybetegségek szinte észrevétlen módon alakulnak ki szervezetünkben. Tüneteik a kezdeti stádiumban olyannyira enyhék, hogy nem is fordítunk rájuk figyelmet. Egy kis vérzésnek fogmosás közben még nem tulajdonítunk komoly jelentőséget emiatt nem törődünk vele. És sajnos ez nagy hiba!
Fogínyünk egészsége már csak azért is fontos, mert ez tartja fogainkat. A fogínyt érintő fertőzések kezelés nélkül fogaink elvesztéséhez vezethetnek, ám egyéb gondokat is okozhatnak.
A fogakon megtelepedett lepedékben lévő baktériumok által felszabaduló méreganyagok, amelyek egy bizonyos ideig felhalmozódnak az ínyszegélyen, irritálják a fogágy szöveteket (fogtámogató szöveteket) és ínybetegségekhez vezetnek.
Vannak olyan mindennapi szokásaink amelyek előidézik , vagy súlyosbítják a fogínybetegség kialakulását.
1. A fogmosás mellőzése
A lepedék felhalmozódása jelentős probléma. Kialakulásának egyik oka a nem megfelelő fogmosás. Itt nem feltétlenül a helyes technikára gondolunk , sokkal inkább a gyakoriságra. Ugyanis az ételmaradványok könnyen felhalmozódnak a fogsor és az íny közötti térben ezzel létrehozva a fogászati lepedéket.
2. A sokat emlegetett fogkő
A fogkő többek között esztétikai problémát okoz,kiváló életteret biztosít a szájban lévő bakteriális flórának valamint érdes felszíne további lepedék felgyülemlését segíti elő.
A fog azon részén helyezkedik el, ami az ínyhez legközelebb van, ínygyulladást előrehaladottabb esetben fogágybetegséget/fogínygyulladást (parodontitis) okozhat és tarthat fenn.
A gyakorlatban ha valakinek sok fogkő található a fogain és fogmosás közben az ínye vérzik , duzzadt esetleg fogíny fájdalom is jelentkezik,biztosan kijelenthetjük, hogy fogínygyulladása és/vagy fogágybetegsége van. Ezen okok miatt a fogkő negyed/félévenkénti eltávolítása és a jó szájhigiéné fenntartása kiemelt fontosságú
3.Szabálytalan fogak
A szabályos fogsor nem csak esztétikai szempontból fontos, mivel csak a tökéletesen illeszkedő, egészséges fogakkal lehetséges a rágás. Hosszú távon a fogak erőteljesebb erodálásához, kopásához vezet. Emelett a szabálytalan elhelyezkedés megnehezíti a fogak tisztítását. Így nagyobb eséllyel alakul ki fogkő , képződik lepedék és ezek együttese negatívan hatnak a fogínyre.
4.Dohányzás
Tanulmányok és tapasztalatunk alapján a rendszeres dohányzók akár ötször vagy nagyobb valószínűséggel szenvedhetnek ínybetegségben, mint nemdohányzó társaik. A dohányosok hajlamosabbak az ínybetegségekre mert kevésbé érzékelik a korai tüneteket.Például a duzzadt ínyt és vérzést nem észleli fogmosás közben, mivel a cigarettában lévő vegyi anyagok, például a nikotin, az erek összehúzódását okozzák. A vérzéses tünet nem nyilvánvaló így nem könnyű felfedezni, hogy az íny gyulladt. Ennek eredményeként az ínybetegség könnyen súlyosbodik.
5.Stressz
A krónikusan magas stressz-szint növeli a szájüregi megbetegedések esélyét. A fokozott kortizol termelés gyengíti az immunrendszert, így a fogíny is kevésbé lesz ellenálló a baktériumokkal szemben. A megfelelő mennyiségű alvás és a sport segít csökkenteni a stresszt, így erre a problémára is megoldás lehet.