A jövőben nem lesznek bölcsességfogak?
Meglepő, de a kutatások szerint az evolúció hatására a bölcsességfogak idővel teljesen eltűnhetnek. Ennek oka a bölcsességfog evolúciós szerepében rejlik. Az ősidők emberei keményebb és rostban gazdag táplálékokat, például nyers húst és magvakat fogyasztottak, amihez erőteljesebb rágásra volt szükség.
A modern táplálkozás és az élelmiszerek előkészítésének módszerei azonban változtak, így a bölcsességfog szerepe csökkent. Az állkapocs mérete az idők folyamán kisebb lett, és a bölcsességfog lehet, hogy egy idő után teljesen eltűnik.
Mivel ez a folyamat jelenleg is zajlik, ezért az emberiség egy részének nincs olyan fog csírája, melyből később kifejlődhet a bölcsességfog. Lehet, hogy Ön vagy a gyermeke is ide tartozik.

Nem érzem őket, de honnan tudhatom meg, hogy vannak-e bölcsességfogaim?
A fogorvos egy általános vizsgálat során meg tudja mondani , hogy van-e bölcsességfoga. Azonban, ha a fog az íny alatt helyezkedik el, ezt csak röntgenfelvétellel tudjuk ellenőrizni. A digitális panoráma röntgenfelvétel segít a fog állapotának felmérésében.
Általában 18 éves korban már érdemes ellenőriztetni a bölcsességfogak állapotát és meglétét akkor is, ha még nem törtek elő.
Amennyiben ilyen kérdése merül fel, érdemes állapotfelmérésre bejelentkezni.
Bölcsességfog kibújása
Néha az ember megérzi a bölcsességfogak jelenlétét, mielőtt azok kibújnának. A kitörő bölcsességfogak általában nyomásérzetet vagy tompa lüktetést váltanak ki az állkapocs hátsó részén. Ilyenkor is érdemes meglátogatni a fogorvost.
Miért okozhatnak problémát a bölcsességfogak?
A bölcsességfogak eltávolítása gyakran szükséges intézkedés azok számára, akiknél a fogak helytelen növekedése komoly fájdalmat vagy más szájüregi problémákat okoz. Az időben történő beavatkozás segíthet elkerülni a komolyabb egészségügyi problémákat és fenntartani a száj egészségét.
A bölcsességfogak problémáinak leggyakoribb oka az, hogy nincs elég hely a fogíven az egészséges és függőleges növekedéshez. Emiatt a fogak gyakran részben vagy teljesen az íny alatt rekednek (impaktált fog), ami fájdalmat és gyulladást okozhat. Az ilyen helyzetben lévő fogak nehezen tisztíthatók és hajlamosak a fertőzésekre, továbbá a környező fogakat is károsíthatják.

Mikor szükséges eltávolítani a bölcsességfogakat?
A növekedésükben megakadt bölcsességfogak számos problémát okozhatnak. Az eltávolításra akkor van szükség, ha a bölcsességfogak:
- Fájdalmat okoznak: Ha a bölcsességfogak növekedése során fájdalmat vagy kellemetlenséget érez, ez jelezheti, hogy nincs elég hely a szájban a fog számára.
- Fertőzést okoznak: Az impaktált fogak körüli terület nehezen tisztítható, ami a baktériumok felhalmozódását és gyakori fertőzéseket eredményezhet.
- Károsítják a szomszédos fogakat: Ha a bölcsességfog nyomást gyakorol a mellette lévő fogakra, azok elmozdulhatnak, ami további ortodontiai problémákat okozhat. Ilyen esetben a szomszédos 7-es fog védelme érdekében eltávolítást javaslunk.
- Ciszta vagy tumor képződik körülöttük: Ritka esetekben a fog körül ciszta vagy tumor alakulhat ki, ami a csontokban és a szomszédos szövetekben kárt tehet.
- Impaktált fogak esetén: A bölcsességfog nem tud teljesen előtörni, mert az állcsont vagy a többi fog akadályozza. Lehetséges, hogy a bölcsességfogak ferdén állnak, akár fekszenek a szájban. Így nincs esélyük a kibúvásra és potenciális gócot jelentenek, melyek a szervezet más részeiben okozhatnak panaszt.
- Fogszuvasodás esélye: A részben előtört bölcsességfogak nehezen tisztíthatók, ami könnyen fogszuvasodáshoz vezethet. A szomszédos fogakat is veszélyeztetheti a szuvasodás.
- Fogágybetegség, fogínygyulladás lehetősége: Az impaktált vagy részben előtört bölcsességfog körül gyakran gyulladás (pericoronitis) alakul ki, amely az ínyt és a fogágyat érinti. Ez hosszú távon a fogágy károsodását és akár fogvesztést is okozhat.
Szintén gyakori eset, hogy a bölcsességfog eltávolításának az oka a prevenció, azaz megelőzünk vele egy későbbi, várható problémát.
Bölcsességfog eltávolítás folyamata:
A bölcsességfogak eltávolítása általában egy egyszerű sebészeti beavatkozás, amely helyi érzéstelenítéssel történik. A szájsebészeti beavatkozás előtt szükséges röntgen felvétel elkészítése. Sok esetben elegendő a panoráma felvétel, de különösen alsó fogaknál szükség lehet 3D fogászati CT felvételre is.
Mikor nem javasoljuk a bölcsességfog kihúzását?
Kevés olyan szerencsés ember van, akinek akadálytalanul elfér, és ezért ki is tud nőni megfelelő helyzetben a bölcsességfoga.
Ám ha nincs gond, egyáltalán nem bölcs dolog a bölcsességfogat kihúzni! Napjainkban is tartja magát a tévhit, hogy a bölcsességfogakat lehetőleg el kell távolítani. Különösen azokban az esetekben általános ez a vélekedés, amikor húszéves kor körül a fog még nem, vagy csak részben tört elő.
Abban az esetben, ha kiderül a bölcsességfogak szabálytalan elhelyezkedése, de semmilyen problémát nem okoznak, rendszeres kontroll mellett, nagyon hosszú ideig háborítatlanul maradhatnak, nem kell őket mindenképpen eltávolítani.
Ha Ön vagy gyermeke fájdalmat vagy akár kellemetlenséget érez a bölcsességfogai miatt, szeretettel várjuk állapotfelmérésre.
Érdemes ellenőrzésre eljönni 18 éves korban, illetve akkor is, amikor még nem bújtak elő a bölcsességfogak. Így megvizsgálhatjuk a bölcsességfogat csíráját vagy akár magukat a fogakat is, az íny alatt.
Összességében: felderítjük a bölcsességfogakat és elejét vehetjük a fogfájásnak!
Szeretettel várjuk a H-Dent rendelőjében, Miskolcon!
Amennyiben kérdése merül fel, keressen minket és örömmel állunk rendelkezésére:
Telefonon is elérhetők vagyunk:
Telefon: +36 46 505 144
Mobil: +36 30-535 1241
Címünk: 3525 Miskolc, Kis-Hunyad u. 6.
Küldjön üzenetet e-mailen, vagy üzenetküldőnkön keresztül, és mi egy munkanapon belül válaszolunk rá! Ha szeretné, hogy visszahívjuk, a webmail-felületen azt is jelezheti!
E-mail: miskolc@h-dent.hu