Tudtad, hogy fogazatunk természetes árnyalata a halvány csontszíntől a világosbarnáig terjedhet, de a sajátos árnyalatért elsősorban a zománcréteg alól áttetsző dentinréteg felel?
Szomorú dolog, de akinek vékonyabb a fogzománca, annak sajnos jobban átlátszik a sárgásabb dentin, ezért az ő esetében a fogfehérítés is csak egy bizonyos pontig nyújt megoldást a problémára. Épp annyira, amennyire a természetes fogszíne engedi…
Azonban fogaink színét nemcsak a szüleinktől ajándékba kapott szempontok határozzák meg, hanem életvitelünk is. A fogfehérítés pedig a saját magunk által „felvitt” szennyeződések ellen igazán hatékony.
A fogzománc
A legtöbbünk csillogó fehér fogakkal indul a porcelánszerű zománc felületnek köszönhetően. A mikroszkopikus kristályos rudakból álló fogzománc megvédi a fogakat a rágás, csikorgatás, trauma és a cukor okozta savas támadások hatásaitól. De az évek során a zománc kopni kezd, átlátszóvá válik, és lehetővé teszi a dentin – a fog magjának – sárga színű megjelenését.
A rágás során a dentin ép marad, míg a zománcban több millió mikrorepedés keletkezik. Ezek a repedések, valamint a kristályos zománcrudak közötti terek fokozatosan töltődnek fel foltokkal és törmelékkel. Ennek eredményeképpen a fogak fakó megjelenést kapnak.
Fogak elszíneződése
Külső foltok azok, amelyek sötét színű italok, élelmiszerek és dohányzás, valamint a kopás következtében a fogak felületén jelennek meg. A kissebb felszíni külső foltok, ecsettel és professzionális fogtisztítással eltávolíthatók. A makacsabb foltokat több erőfeszítéssel, például a fogfehérítéssel lehet eltávolítani. A tartós külső foltok behatolhatnak a dentinbe és beivódhatnak, ha nem kezelik őket időben.
A belső foltok azok, amelyek a fogak belsejében képződnek. Traumától, öregedésből, ásványi anyagoknak hiányából és/vagy túlzott fluoridbevitelből keletkezhet. Korábban úgy gondolták, hogy a belső foltok túl ellenállóak ahhoz, hogy fehérítéssel korrigálják őket. Manapság a kozmetikai fogászat szakértői úgy vélik, hogy még a mélyen fekvő belső foltokat is el lehet távolítani.
Mi okozza a fogakon lévő foltokat?
Életkor
Közvetlen összefüggés van a fog színe és az életkor között. Az évek során a fogak a kopás és a foltok felhalmozódása következtében elsötétülnek. A tizenévesek valószínűleg azonnali, drámai eredményeket tapasztalnak a fehérítés során. A húszas években, amikor a fogakon erőteljesebb sárgás foltok jelennek meg a fehérítés egy kicsit több erőfeszítést igényelhet. A negyvenes években a sárga mellett megjelenik barnás árnyalat, és több beavatkozást igényelhet. Az ötvenes évekre a fogak sok makacs foltot szívnek fel, amelyeket nehéz (de nem lehetetlen) eltávolítani.
A színek
Mindannyian veleszületett fogszínnel rendelkezünk, amely sárgás-barnás és zöldes-szürke között változik és idővel felerősödik. A sárga-barna általában jobban reagál a fehérítésre, mint a zölde-szürke
Szokások
A vörösbor, a kávé, a tea, a kóla, a sárgarépa, a narancs és más, mély színű italok és ételek rendszeres fogyasztása jelentős foltokat hagy az évek során. Ezenkívül a savas ételek, például a citrusfélék és az ecet hozzájárulnak a zománc eróziójához. Ennek eredményeként a felület átlátszóvá válik, és a sárga színű dentinből több látszik át. Dohányzás következtében a nikotin barnás lerakódásokat hagy maga után, amelyek lassan beszívódnak a fogszerkezetbe, és belső elszíneződést okoznak.
Egy alapos fogászati vizsgálat alkalmával felmérjük fogainak állapotát és javaslatokat teszünk arra vonatkozóan,hogyan lehetnek ragyogó fogai.