Bölcsességfog

A bölcsességfog az állandó fogazatban található négy harmadik őrlőfog. Ezek a fogak a fogív utolsó vagy leghátsó fogai. Bár a legtöbb embernek van bölcsességfoga, lehetséges, hogy a harmadik őrlőfogak egy része vagy egésze soha nem fejlődik ki. Vannak olyan esetek amikor a bölcsességfogak nem láthatóak, mert az ínyszövet alatt vannak.
bölcsességfog-kezdo

A bölcsességfog az állandó fogazatban található négy harmadik őrlőfog. Ezek a fogak a fogív utolsó vagy leghátsó fogai.
Bár a legtöbb embernek van bölcsességfoga, lehetséges, hogy a harmadik őrlőfogak egy része vagy egésze soha nem fejlődik ki. Vannak olyan esetek amikor a bölcsességfogak nem láthatóak, mert az ínyszövet alatt vannak.

bolcsessegfog1

Honnan tudom, hogy vannak-e bölcsességfogaim?

A fogorvos egy általános vizsgálat során megtudja mondani , hogy van-e bölcsességfoga  azonban ha  a fog az íny alatt helyezkedik el azt röntgenfelvétellel lehet csak ellenőrizni.

A panorámás röntgenfelvétel általában az előnyben részesített röntgen, amely segít a fog kitörési szögének és fejlettségi állapotának felmérésében. A legtöbb bölcsességfog a korai felnőttkorban, 16-23 éves kor között láthatóvá válik, amikor az ínyen kitör.

Néha az ember megérzi a bölcsességfogak jelenlétét, mielőtt azok kibújnának. A kitörő bölcsességfogak általában nyomásérzetet vagy tompa lüktetést váltanak ki az állkapocs hátsó részén. 

Milyen jelei és tünetei vannak a nem megfelelően növő  bölcsességfognak?

A pericoronitis azaz a részben áttört fogak koronája körül kialakult fogínygyulladás az egyik leggyakoribb jelzés a bölcsességfog sürgősségi kihúzására, és általában akkor fordul elő, amikor nincs elegendő hely az állkapocs összes fogának.

A  tünetek között szerepel a  vörös, duzzadt íny szövet az utolsó látható őrlőfog mögött, rossz ízek érzése, kellemetlen szájszag, fájdalom a hátsó fogak környékén, néha genny szivárog és folyik ki a területről. Esetenként a fertőzés az ínyszövet, az arc vagy az állkapocs érintett oldala körüli egyéb területek duzzadásához vezet. A duzzanat nyomást gyakorolhat az arc körüli területekre és a fülbe sugározhat, intenzív fülfájást okozva. 

bölcsességfog-kezdo

Mi van, ha a bölcsességfogak fájnak, és nem lehet őket azonnal kihúzni?

Ha duzzadt a fog körüli terület , fertőzésre utaló jelek vannak , nyelési vagy légzési nehézség jelentkezik láz vagy erős fájdalom kíséretében akkor mielőbb szükséges a bölcsességfogat kiszedni. Antibiotikumokat írhatnak fel, amelyek segítenek megakadályozni a fertőzés súlyosbodását vagy terjedését nagyon rövid ideig.

Meleg sós vizes öblítés vagy antibakteriális szájöblítés és fájdalomcsillapítók rövid távú gyógymódként alkalmazhatók a fogfájás ellen mindaddig, amíg véglegesebb kezelés nem alkalmazható. 

Bölcsességfog húzás, vagy műtéti eltávolítás?

A bölcsességfogak eltávolítása lehet egy egyszerű foghúzás, de bonyolultabb esetben akár egy hosszabb műtéti feltárás is.

Az eltávolítás módja és a beavatkozás nehézségi foka attól függ, hogy az eltávolítandó bölcsességfog milyen mélyen helyezkedik el az állcsontban, milyen pozícióban és milyen anatómiai képletek közelében fekszik.

 Problémája van a bölcsességfogával? Forduljon hozzánk bizalommal!

Hozzászólások: