A jó szájhigiéniai rutin nem csak a száj, hanem az egész test egészsége szempontjából is fontos. A legtöbben tudjuk ezt, ezért mindent megteszünk fogaink és ínyünk ápolása érdekében. Azonban fontos, hogy ismerjük fel a különböző figyelmeztető jeleket amelyek arra utalnak, hogy baj van. Egy elhalt fog lehet fogszuvasodás, sérülés vagy baleset következménye, ám ilyenkor a probléma forrása első ránézésre nem megállapítható.
Ha szeretné megtudni mi áll a fogak elhalásának hátterében, tartson velünk és olvasson tovább.
Okok
Egy fog akkor tekinthető elhaltnak vagyis „nem életképesnek”, ha már nem áramlik hozzá vér. Ennek oka lehet fogszuvasodás vagy a fogat ért trauma.
Fogszuvasodás
A kezeletlen fogszuvasodás a fog elhalását okozhatja. Ennek következtében baktériumok jutnak a fog és íny területére ami a probléma elsőszámú forrássa.
Az egészséges pulpa(fogbél) mindent megtesz a baktériumok által okozott fertőzés leküzdésére azonban ha a pulpán belüli nyomás túl nagy lesz a fog vérellátása megszűnik. Ez a fog elhalását eredményezi.
Fogsérülés
Egy sportsérülés vagy egy komolyabb esés, ütközés következtében az erek megrepedhetnek és a fog vérellátása megszűnhet. Ez a fajta fizikai trauma a fog idegének vagy más élő szövetnek az elhalását okozhatja.
Az elhalt fog jelei a következők lehetnek:
- fájdalom, amely a szinte észrevehetetlentől egészen a kínzó fájdalomig terjedhet
- rossz íz érzése
- kellemetlen szájszag
- duzzanat
- a fog színének megváltozása- az elhalt fog gyakran elsötétedik
Ne feledje, hogy csak a fogorvos tudja pontosan diagnosztizálni az elhalt fogat. Ez minél hamarabb megtörténik annál jobb lesz Önnek hosszú távon.
Ha bármilyen fogfájdalmat vagy kellemetlen érzést tapasztal, érdemes időpontot kérnie.
Mire számíthat, ha valóban elhalt a foga?
Ha olyan elhalt fogat diagnosztizálnak, amelyet a fogorvos nem tud megmenteni tisztában kell lennie a rendelkezésre álló kezelési lehetőségekkel.
Extrakció
Az elhalt fog kihúzása vagy eltávolítása: ez egy viszonylag egyszerű és fájdalommentes kezelési forma.Az eljáráshoz helyi vagy általános érzéstelenítésre kell számítania, attól függően, hogy az orvos mit lát jobbnak.
A fájdalom minimalizálásában segíthet egy jégpakolás. Érdemes a műtétet követően pihentetni a kezelt területet így a beavatkozás után néhány napig fogyasszon lágy textúrájú ételeket.
Gyökérkezelés
A gyökérkezelés az elhalt fog kezelésének egy tartós módja mivel így megmenthető a fog.
A gyökérkezelés során a fertőzött terület eltávolítására kerül sor a fogból és a foggyökérből. Ezután a terület alapos tisztítására és lezárására kerül sor ezzel is megakadályozva a további fertőzések kialakulását. Ezután a megfelelő anyagot kiválasztva jöhet a tömés.
Megelőzés
Amennyiben egyszer már megtapasztalta és kezelték az elhalt fogát tegyen meg mindent annak érdekében, hogy ez ne fordulhasson elő még egyszer. Szájhigiéniai szempontból legalább naponta kétszer mosson fogat fluoridos fogkrémmel és naponta legalább egyszer használjon fogselymet.
Bár a fogat érő baleseteket és sérüléseket lehetetlen megjósolni és nehéz megelőzni, vannak módszerek, amelyekkel csökkentheti a fogelhalás esélyét.
Ha sportol vagy intenzív tevékenységben vesz részt az ínyvédő vagy szájvédő viselése sokat segíthet a fogsérülések elkerülésében.
Az egyik legjobb módja annak, hogy egy kisebb fogfájás ne váljon még nagyobb problémává, a rendszeres fogászati kontroll.
A H-Dent fogászati rendelőiben biztosítjuk Önnek az egészséges szájüreg megőrzéséhez szükséges szolgáltatásokat.
Ha további információt szeretne kapni bármelyik szolgáltatásunkról, vagy időpontot szeretne kérni, kérjük forduljon hozzánk bizalommal.