Kinek nincs olyan ismerőse, vagy nem volt olyan saját élménye, hogy a bölcsességfoga hirtelen bedagadt, megfájdult. A bölcsességfogak nagyon sok esetben nem tudnak előtörni ezért beszorulnak növekedésük során. Rendelőnk rendelkezik mind szakember, mind felszereltség terén mindennel, ami a bölcsességfogak fájdalom- és komplikációmentes eltávolítását biztosítja.
A bölcsesség fogak a fogsor végén elhelyezkedő utolsó fogak (más néven nyolcasok). Jellemzően a 16-22 éves életkorban indulnak növésnek. Nem mindenkinek nő bölcsességfoga, hiányozhat egy, de akár mind a négy is. Kevés olyan szerencsés ember van, akinek akadálytalanul elfér, és ezért ki is tud nőni megfelelő helyzetben a bölcsességfoga.
A növekedésükben megakadt bölcsességfogak számos problémát okozhatnak:
- félig előbújt bölcsesség fogak körül mélyebb ínytasak alakul ki, ebbe a szájüregből baktériumok telepednek be, illetve az ételmaradékok is bejutnak. Mindezek a bölcsesség fog körüli íny begyulladásához, a terület bedagadásához, szájzárhoz vezethet.
- ugyanezen okok miatt a bölcsességfog szuvasodni tud
- az előbújni nem tudó bölcsességfog hozzá tud segíteni az előtte lévő fogak torlódásához, ezért különösen fogszabályozás esetén a kezelés befejezése előtt javasolt eltávolításuk
- teljes mértékben át nem tört bölcsességfogak körül ciszta alakulhat ki, amely fokozatosan növekszik, az állcsontokban csontfelszívódást okoz
A növekedésében megakadt bölcsességfogak terápiája a sebészi eltávolítás. A szájsebészeti beavatkozás előtt mindenképp szükséges röntgen felvétel elkészítése. Sok esetben elegendő a panoráma felvétel, de különösen alsó fogaknál szükség lehet 3D fogászati CT felvételre is.
Mikor nem érdemes kihúzni a bölcsességfogat?
Ha nincs gond, egyáltalán nem bölcs dolog a bölcsességfogat kihúzni! Napjainkban is tartja magát a tévhit, hogy a bölcsességfogakat lehetőleg el kell távolítani. Különösen azokban az esetekben általános ez a vélekedés, amikor húszéves kor körül a fog még nem, vagy csak részben tört elő.
Gyakran az összetorlódás veszélyére hivatkoznak, de önmagában egy bölcsességfog nem tud egy egész fogívet rendezetlenné tenni. A probléma abból ered, hogy az evolúció előrehaladásával anatómiailag egyre kisebb lett az állcsontunk, és ebből következően nem férnek a helyükre ezek a fogak.
A fiatalok többségénél – megközelítőleg négyből háromnak- anatómiailag nincs elég hely a bölcsességfogaknak a sorban, így a felnőtt lakosság nagy része előbb-utóbb találkozik nehézségekkel ezen a területen. Abban az esetben, ha kiderül a bölcsességfogak szabálytalan elhelyezkedése, de semmilyen problémát nem okoznak, rendszeres kontroll mellett, nagyon hosszú ideig háborítatlanul maradhatnak, nem kell őket mindenképpen eltávolítani.