A fogkő lassan keletkezik. A nyál és ételmaradék valamint néhány baktérium keverékből lesz az az anyag ami a fogkő alapját képzi. A fogkő , ha egyszer kialakult képes nagy ütemben fejlődni tovább.
Megelőzés
Mivel a fogakon lévő lepedék evés,ivás után keletkezik így az állandóan újraképződik. Ha ezt nem mossuk le , akkor fogkő lesz belőle. Az otthagyott lepedék rövid idő alatt elmeszesedik és rétegződik. Az elején észrevehetetlen ám idővel sárgás-barnás foltokat vagy csíkokat hagy a fogon. Mivel itt a baktériumok képesek megtapadni ezért érdemes rá odafigyelni és a napi kétszeri fogmosást nem elhanyagolni.
Az elhanyagolás veszélyes…
Amennyiben nem foglalkozunk a fogkő jelenlétével és elhanyagoljuk annak maradandó következményei lehetnek.Rossz leheletet , fogínysorvadást , fogágy gyulladást a fogak lazulását és elvesztését okozhatja. Emiatt a fogíny érzékennyé, fájdalmassá és érzékennyé válhat. Ezen kívül a szervezet más részein is betegséget okozhat az elhanyagolt fogkő
Ha már kialakult…..
A fogkő kizárólag szakember segítségével távolítható el. Ezt a kezelést egy speciális ultrahangos készülékkel végzik el. A kezelés részeként a fogak felszínét polírozzák ,hogy minél simább felületűvé váljon. Ezzel meggátolják a fogkő újbóli kialakulását. A beavatkozás alapvetően fájdalommentes, enyhe bizsergető érzést válthat ki. A beavatkozást az orvos utasítása alapján többszöri alkalommal szükséges megismételni.
Kimamák
Várandósság alatt a hormonális változások hatására a fogíny megduzzadhat és sérülékenyebbé vállhat. Terhességi kötőszövetes felhalmozódásnak nevezzük a várandósság alatt az ínyen jelentkező csomókat. A terhességtől megváltozott állapot hatása miatt a szájüregben lévő baktériumok összetétele is változik. Gyakoribb tünrt ilyenkor a fogkő kialakulása valamint a megnövekvő vitamin szükséglet miatt a csonthoz és fogakhoz nem jut elegendő mennyiségű kalcium.
A rendszeres és alapos fogmosás mellett ne hanyagolja a fogorvosi vizsgálatokat sem.