A fogmosás és a fogselyem használata elengedhetetlen a jó szájhigiénia fenntartásához – de tudtad, hogy az elfogyasztott tápanyagok (vagy azok hiánya) is jelentős hatással lehetnek a szájhigiéniára?
Ez a cikk a fogak és az íny számára legjobb vitaminokat tárgyalja valamint azt, hogy milyen ételek fogyasztása javasolt annak érdekében hogy több tápanyagot vigyél be a szervezetbe.
Milyen vitaminokat érdemes szedni a fogak számára?
A szád, a fogaid és az ínyed az első érintkezési pontok az elfogyasztott tápanyagok számára és elengedhetetlenek az emésztési folyamat beindításához. Sőt a rágás folyamata elősegíti hogy a lehető legtöbb tápanyagot vonja ki a szervezet az elfogyasztott ételből. Ezzel szemben a tápanyaghiány olyan szájüregi betegségekhez vezethet mint a gyulladás és a fogak elvesztése. Ez azt jelenti, hogy a megfelelő vitaminok táplálékkal és étrend-kiegészítőkkel történő fogyasztása elősegítheti a fogak és íny egészségét.
Íme 5, a fogak és az íny egészségéhez elengedhetetlen vitamin.
Kalcium
A kalcium nem csak a csontjaidnak tesz jót, hanem a fogaidnak is. Ez az egyik legfontosabb ásványi anyag az emberi szervezetben mivel segít az erős csontok és fogak kialakításában, fenntartásában.
Az olyan tejtermékek, mint a tej és a joghurt olyan típusú kalciumot tartalmaznak amelyet a szervezeted könnyen fel tud szívni. A lazac- és szardíniakonzervek szintén jó források.
Ha nem fogyasztasz húst vagy tejterméket de szeretnél több kalciumban gazdag zöldséget beiktatni az étrendedbe próbáld ki a brokkolit, kelkáposztát vagy a kínai káposztát illetve a dióféléket mint a mandula, kesu dió,napraforgómag. Ne feledd annak érdekében, hogy a kalcium ezekben az ételekben maradjon főzés helyett párold őket rövid ideig kevés vízben.Ezenkívül kalciumot szedhetsz étrend-kiegészítőként is.
Foszfor
A foszfor egy másik az egészséges fogakhoz nélkülözhetetlen vitamin. A foszfor segíti a szervezetet a kalcium felszívódásában és felhasználásában valamint fogzománc védelmével és újjáépítésével erősíti a fogakat. Ha több foszfort szeretnél bevinni az étrendedbe próbáld meg beépíteni a húsokat,tejet és a teljes kiőrlésű gabonákat. A hal, tojás és a fehérjében gazdag ételek szintén kiváló források. Alegtöbb ember a rendszeres és kiegyensúlyozott táplálkozással elegendő mennyiséget kap ebből a vitaminból anélkül, hogy étrend-kiegészítőkre lenne szüksége.
D-vitamin
A D-vitamin jelentős szerepet játszik a fogak egészségének megőrzésében. Hiánya azonban számos szájüregi rendellenességhez vezethet mint például ínygyulladáshoz, szuvasodáshoz és ínybetegséghez. Ez azért van mert döntő szerepet játszik a csontok és a fogak felépítésében. A D-vitamin megtalálható az olajos halakban, például a lazacban,makrélában és a heringben. Ezenkívül egyes élelmiszerek D-vitaminnal vannak dúsítva, mint például a tej és a reggelizőpelyhek. Étrend-kiegészítő/vitamin formájában pedig bármilyen formába hozzájuthatsz patikában, drogériákban.
C-vitamin
A C-vitamin nemcsak a fogaidnak tesz jót, hanem az ínyednek is kiváló vitamin. Segít egészségesen és erősen tartani az ínyedben lévő kötőszöveteket, amelyek a fogaidat a helyükön tartják – vagyis hiányuk ínyvérzéshez és ínybetegségekhez vezethet. Sok C-vitaminhoz juthatsz ha az alábbiakat fogyasztod: citrusfélék,paprika, édesburgonya,brokkoli,bogyós gyümölcsök és a kelkáposzta. Étrenkiegészítő-vitamin formájában pedig bármilyen formába hozzájuthatsz patikában, drogériákban.
A-vitamin
Az A-vitamin nem csak a szemednek és a bőrödnek tesz jót – de a szádnak, különösen a nyáltermelésednek is. A nyál segít lebontani az ételt és a fogaid között lévő baktériumokat is kitisztítja. A-vitamint a narancssárga színű gyümölcsökben és zöldségekben például sárgarépában,édesburgonyában, paprikában valamint a halakban és a tojássárgájában találsz. Étren-kiegészítő/vitamin formájában pedig bármilyen formába hozzájuthatsz patikában, drogériákban.
Ha egészséges és kiegyensúlyozott, teljes értékű gyümölcsökkel és zöldségekkel teli étrendet tartasz valószínűleg már most is sok fogbarát tápanyagot fogyasztasz. Ha pedig aggódsz a vitaminszinted miatt beszélj fogorvosoddal arról, hogy milyen étrend-kiegészítőket vagy élelmiszereket javasol beiktatni az étrendedbe.